Φόρτωση Εκδηλώσεις

« All Events

  • Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου στη Στέγη Γραμμάτων Και Τεχνών

21 Απριλίου @ 5:00 μμ - 23 Απριλίου @ 9:00 μμ

|Επαναλαμβανόμενη Εκδήλωση (Προβολή όλων)

An event every week that begins at 5:00pm on Κυριακή, Δευτέρα, Τρίτη, Παρασκευή και Σάββατο, repeating until 25/04/2017

Φέτος, τα κλασικά και μοντέρνα θεατρικά αριστουργήματα γίνονται αφορμή για έρευνα και πειραματισμό των εκκολαπτόμενων «θεατρανθρώπων», στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου.

Από μικροί στη σκηνή!

ρίσκονται στην ηλικία εκείνη που έχουν αφήσει το παιδικό θέατρο στα μικρά τους αδέρφια και το «άλλο» θέατρο στους γονείς. Για αυτούς, τους ανήσυχους νέους, ποια μερίδα θεάτρου μένει; Το Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου είναι η απάντηση.

Μια διοργάνωση της Στέγης και της πρωτοπόρας στο εφηβικό θέατρο ομάδας Grasshopper Υouth, που ανανεώνεται, προκαλεί, συγκινεί και εμπνέει όχι μόνο τους 140 έφηβους που εμπλέκονται άμεσα στη δημιουργική διαδικασία, αλλά και κάθε θεατή που θέλει να ζήσει από κοντά αυτόν το μαραθώνιο θεατρικής δημιουργίας. Δέκα εφηβικές θεατρικές ομάδες, δέκα διαφορετικές παραστάσεις, που αντανακλούν τη φαντασία και την επινοητικότητα των νέων μπροστά στις προκλήσεις που φέρνει η ενηλικίωση.

Η Grasshopper Youth και προσκεκλημένοι καλλιτέχνες-συνεργάτες, ανάμεσά τους οι Δημήτρης Ξανθόπουλος, Θανάσης Μεγαλόπουλος, Λένος Χρηστίδης, Μιχάλης Κωνσταντάτος, Κώστας Κουτσολέλος, Σταυρούλα Σιάμου, Μιχάλης Πανάδης, Ηλίας Βογιατζηδάκης και Μυρτώ Πανάγου, πλαισιώνουν τη δημιουργική διαδικασία των εφήβων μέσα στα σχολεία, εμψυχώνουν και σκηνοθετούν, και μεταμορφώνουν έτσι τους χώρους του σχολείου, ταυτισμένους δυστυχώς με μια στείρα εκπαιδευτική διαδικασία, σε πολύχρωμη και πολύβουη κυψέλη ανταλλαγής ιδεών και εμπειριών.

Φέτος, το φεστιβάλ δίνει την ευκαιρία στις ομάδες που συμμετέχουν να καταπιαστούν γόνιμα με σημαντικά κείμενα της ελληνικής και παγκόσμιας γραμματείας, τους καλεί να ανακαλύψουν τη λανθάνουσα θεατρικότητά τους και να φωτίσουν αθέατες πλευρές τους που διασταυρώνονται με τα βιώματα των εφήβων του σήμερα. Από τον Βέντεκιντ έως τον Κοσμά Πολίτη, κλασικά αριστουργήματα γίνονται αφορμή για έρευνα και πειραματισμό. Μείγμα κλασικού και μοντέρνου κλασικού, τα κείμενα που επιλέχτηκαν αγκαλιάζουν όλες τις εποχές, όλες τις κουλτούρες και όλα τα είδη (θεατρικά έργα, μυθιστορήματα, νουβέλες, διηγήματα, ακόμα και κόμικ). Δεν υπάρχουν συνταγές ούτε και στεγανά σε αυτό το θεατρικό και λογοτεχνικό συναπάντημα: προσεγγίσεις πιστές στο πνεύμα, αλλά όχι στο γράμμα, ελεύθερες διασκευές, πρωτότυπες παραστάσεις, τα αρχικά κείμενα είναι απλώς η αφορμή – όλα αντιμετωπίζονται υπό το πρίσμα της ανακάλυψης των νέων, διευρυμένων ορίων. Έτσι όπως μόνο οι έφηβοι μπορούν.

Τέλος, στον απόηχο του φεστιβάλ, θα οργανωθεί ημερίδα αφιερωμένη στο εφηβικό θέατρο και την εξέλιξή του, με προσκεκλημένους ομιλητές από την Ευρώπη και τις ΗΠΑ. Ζητούμενο είναι η ανταλλαγή εμπειριών μέσα από βιωματικά εργαστήρια και ανοιχτό διάλογο.
συντελεστές

Οργάνωση και καλλιτεχνική επιμέλεια: Grasshopper Youth, Σοφία Βγενοπούλου, Βαγγέλης Κυριακού, Κατερίνα Σκουρλή
Καλλιτεχνική Διεύθυνση Θεάτρου και Χορού: Κάτια Αρφαρά
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικού Προγράμματος: Μυρτώ Λάβδα
Προσκεκλημένοι σκηνοθέτες: Ηλίας Βογιατζηδάκης, Κώστας Κουτσολέλος, Μιχάλης Κωσταντάτος, Άρτεμις Μάνου, Θανάσης Μεγαλόπουλος, Δημήτρης Ξανθόπουλος, Μυρτώ Πανάγου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Πέμπτη 21 Απριλίου

21:00 | Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις
Από το ομώνυμο κόμικ της Μαριάν Σατραπί
Διασκευή και σκηνοθεσία: Σοφία Βγενοπούλου

Παρασκευή 22 Απριλίου

17:00 | 2ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά
Με αφορμή το Ξύπνημα της Άνοιξης του Φρανκ Βέντεκιντ
Σκηνοθεσία: Κώστας Κουτσολέλος & Βάσω Καμαράτου

18:00 | 3ο ΓΕΛ Πειραιά: Η άνοδος και η πτώση του Βασιλιά Σουμπουρδουμπί και ο πόλεμος της κασερόπιτας
Με αφορμή το Ο Υμπύ βασιλιάς του Αλφρέντ Ζαρρύ
Κείμενο: Λένος Χρηστίδης
Σκηνοθεσία: Θανάσης Μεγαλόπουλος

19:00 | 1ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας: Αναζητώντας τον Χόλντεν Κόλφιλντ
Με αφορμή το μυθιστόρημα Ο φύλακας στη σίκαλη του Τζ. Ντ. Σάλιντζερ
Κείμενο: Γιώτα Αργυροπούλου με την ομάδα
Σκηνοθεσία: Μιχάλης Κωνσταντάτος

20:00 | 4ο ΓΕΛ Γαλατσίου: Wanderlust
Με αφορμή το έργο Το τρίκυκλο του Φερνάντο Αραμπάλ
Κείμενο: Τζούλια Διαμαντοπούλου
Σκηνοθεσία: Κατερίνα Σκουρλή

21:00 | 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy
Προσαρμογή στα ελληνικά του ομώνυμου έργου του Νάιτζελ Ουίλιαμς
Μετάφραση & προσαρμογή: Αλέξης Καλοφωλιάς
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Ξανθόπουλος, Κώστας Σεβδαλής, Μαντώ Γιαννίκου

22:00 | 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου
Με αφορμή το ομώνυμο έργο του Γκαίτε
Σκηνοθεσία: Ηλίας Βογιατζηδάκης & Μυρτώ Πανάγου

Σάββατο 23 Απριλίου

14:00 | 2ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά
15:00 | 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου

16:00 | ΤΕΕ Ε.Α. Αχαρνών: Αυτός που λέει ναι και αυτός που λέει όχι
Διασκευή-προσαρμογή στο ομώνυμο έργο του Μπέρτολτ Μπρεχτ
Διασκευή και σκηνοθεσία: Σοφία Βγενοπούλου & Βαγγέλης Κυριακού

17:00 | 4ο ΓΕΛ Γαλατσίου: Wanderlust

18:00 | Ομάδα Artibus Υμηττού: Ο πόλεμος των παπουτσιών
Με αφορμή το έργο Ο πόλεμος των κουμπιών του Λουί Περγκώ
Σκηνοθεσία: Άρτεμις Μάνου, Βαγγέλης Κυριακού και η ομάδα

19:00 | 7ο ΓΕΛ Παγκρατίου: Eroica
Θεατρική διασκευή του ομώνυμου μυθιστορήματος του Κοσμά Πολίτη
Κείμενο: Βαγγέλης Κυριακού
Σκηνοθεσία: Κατερίνα Σκουρλή

20:00 | 1ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας: Αναζητώντας τον Χόλντεν Κόλφιλντ
21:00 | Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις
22:00 | 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy

Κυριακή 24 Απριλίου

14:00 | Ομάδα Artibus Υμηττού: Ο πόλεμος των παπουτσιών
15:00 | 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy
16:00 | 7ο ΓΕΛ Παγκρατίου: Eroica
17:00 | ΤΕΕ Ε.Α. Αχαρνών: Αυτός που λέει ναι και αυτός που λέει όχι
18:00 | 2ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά
19:00 | Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις
20:00 | 3ο ΓΕΛ Πειραιά: Η άνοδος και η πτώση του Βασιλιά Σουμπουρδουμπί και ο πόλεμος της κασερόπιτας
21:00 | 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ
Εφηβικό θέατρο: Μία πολλά υποσχόμενη σκηνή

Δευτέρα 25 Απριλίου

17:00 | Έναρξη ημερίδας – Χαιρετισμός
Κάτια Αρφαρά και Μυρτώ Λάβδα (Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση)

17:15 | Σοφία Βγενοπούλου (Ελλάδα)
Κατακτήσεις και προκλήσεις στο εφηβικό θέατρο

17:30 | Δημήτρης Καραντζάς (Ελλάδα)
Το εφηβικό θέατρο ως θέατρο και όχι ως τυποποιημένο προϊόν

18:00 | Rosamunde Hutt (Μεγάλη Βρετανία)
Χτίζοντας γέφυρες, αλληλεπιδρώντας, ανοίγοντας θύρες

18:20 | Phil Clark (Μεγάλη Βρετανία)
Θέατρο ΓΙΑ νέους ανθρώπους, Θέατρο ΑΠΟ νέους ανθρώπους
Μια ζωτική διαφορά, αλλά μια απαραίτητη συνεργασία

18:45 | Διάλειμμα

19:00 | Volker Ludwig (Γερμανία)

19:10 | Robert Landy (ΗΠΑ)
Ενσωματώνοντας τις αισθητικές, θεραπευτικές και κοινωνικο-πολιτιστικές αξίες στη δημιουργία ενός θεάτρου για την αλλαγή

19:30 | Ανοιχτό φόρουμ προετοιμασμένων ερωτήσεων και ελεύθερη συζήτηση

20:45 | Κλείσιμο ημερίδας
Σοφία Βγενοπούλου (Ελλάδα)

Η είσοδος είναι δωρεάν και τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Η διανομή των δελτίων εισόδου ξεκινά 1 ώρα πριν από κάθε εκδήλωση.

0 σχόλια

Στείλε το σχόλιο σου

Θες να συμμετέχεις στην συζήτηση;
Στείλε ελεύθερα την γνώμη σου

Αφήστε μια απάντηση

Λεπτομέρειες

Αρχή:
21 Απριλίου @ 5:00 μμ
Τέλος:
23 Απριλίου @ 9:00 μμ
Κατηγορία Εκδήλωση:
Ετικέτες Εκδήλωση
, ,

Χώρος Διεξαγωγής

Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών
Λεωφόρος Συγγρού 107-109
Αθήνα, Ελλάδα
+ Χάρτης Google
Τηλέφωνο:
2130178000